
Leon XIV
08.05.2025Modlitwie wszystkich polecamy nowego Ojca Świętego, Papieża Leona XIV. Pierwszą Mszę w jego intencji sprawować będziemy jeszcze dziś (8 maja) o godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy!
Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV. Kim jest nowy papież?
Kardynał Robert Prevost, dziś 69-letni, został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Franciszka w 2023 roku. Kierował do tej pory jednym z najważniejszych urzędów Watykanu - dykasterią odpowiedzialną za wybór i nadzór nad biskupami.
"Już wtedy było widać, że to jego droga" - wspomina John Doughney, absolwent szkoły podstawowej St. Mary’s z 1969 roku. "Dla większości chłopców kapłaństwo było jakąś mglistą fantazją. U Roberta - to było prawdziwe powołanie. Nawet jako nastolatek wiedział, kim chce być".
Korzenie w Dolton
Droga kard. Prevosta do Watykanu rozpoczęła się w Dolton, na południowych przedmieściach Chicago. Po II Wojnie Światowej osiedlały się tu tysiące rodzin opuszczających zatłoczone mieszkania w centrum. Katolickie rodziny trafiały zazwyczaj do parafii St. Mary, która stała się sercem społeczności.
Rodzina Prevost była dobrze znana: Louis, nauczyciel i późniejszy dyrektor szkoły, jego żona Mildred, bibliotekarka, oraz ich trzej synowie - Louis, John i Robert - byli aktywni jako ministranci, lektorzy, muzycy i wolontariusze. "Millie", jak nazywano matkę przyszłego kardynała, była filarem parafii: prezeska Altar and Rosary Society, śpiewaczka w chórze, nieustannie obecna w szkole i kościele.
Ojciec Roberta, Louis Prevost, był równie oddany, choć bardziej wycofany. Służył jako porucznik w marynarce podczas II Wojny Światowej, a potem jako dyrektor szkół. Rodzina mieszkała w jednopiętrowym ceglastym domu przy East 141st Place, który kupili w 1949 roku.
Młodość w cieniu wiary
St. Mary’s była typową szkołą katolicką swoich czasów: msza codziennie rano, nauka katechizmu, łacina, dyscyplina. Robert wyróżniał się nie tylko pilnością, ale i głęboką pobożnością. Nigdy się nie skarżył - wspominają jego koledzy z klasy - Miał w sobie spokój, jakby był wybrany.
Kolega z klasy, Joseph Merigold, dodaje: "Zawsze siedział na miejscu nr 1, bo byliśmy sadzani według ocen. Był najmądrzejszy w klasie, ale miał też poczucie humoru. Czasem szturchał mnie ołówkiem, żeby się trochę pośmiać".
Choć jego starsi bracia kontynuowali naukę w Mendel Catholic Prep, Robert wybrał drogę duchowną i wstąpił do St. Augustine Seminary High School. Potem studiował matematykę na Villanova University, a następnie teologię w Catholic Theological Union w Hyde Park.
Święcenia przyjął po wstąpieniu do zakonu augustianów. Krótko uczył matematyki i fizyki w katolickich szkołach, ale szybko skierowano go na misje do Peru. Tam przez lata pełnił funkcję przeora, profesora i biskupa diecezji Chiclayo.
Wpływowa postać w Watykanie
Od 2001 do 2013 roku ks. Prevost był międzynarodowym przełożonym zakonu augustianów, a następnie - po powrocie do Peru - mianowano go biskupem. W 2023 roku papież Franciszek powierzył mu jedno z najważniejszych stanowisk kurialnych - prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Kard. Prevost zna pięć języków i zyskał opinię sprawnego, rozważnego administratora.
Wśród kardynałów uznawany jest za człowieka głębokiej wiary i rozwagi. Szanse na wybór Amerykanina na papieża były niewielkie - głównie ze względu na globalną dominację USA i ich spolaryzowaną politykę - ale nazwisko kard. Roberta Prevosta pojawiało się wśród możliwych kandydatów.
"Jeśli go wybiorą, będę wiedział, że papieżem został ktoś pełen dobroci i współczucia" - mówił John Doughney. "Zawsze był wyjątkowy".
Dziedzictwo i pusty kościół
Dziś parafia St. Mary’s stoi opuszczona, zamknięta po nieudanej próbie konsolidacji okolicznych wspólnot. Dla wielu to bolesny widok - duchowe serce ich młodości przestało bić. "Może", mówi Noelle Neis, koleżanka z dzieciństwa kard. Prevosta, "jeśli zostanie papieżem, znów ożyje. Może stanie się sanktuarium".
Źródło: Deon.pl